2017. aug 12.

Romtemplom a pusztában

írta: DDQ
Romtemplom a pusztában

imgp2470.jpg

Szentes, Csongrád, és a környező vidék már eddig is bőségesen adott látnivalót számunkra. A Tisza és közvetlen környezetének burjánzó élővilága, a táj változatossága minden évszakban csodás. A kedves városok, a fás ligetekben megbúvó tanyák, és apró falvak, mind rejtenek valami szépet. Mostani utunk során éppen javában zajlottak a mezőgazdasági munkák, bálák sorakoztak a szántókon, traktorok húzták mindenfelé a gabonás kocsikat. Hatalmas napraforgótáblák fordították fejüket a föld felé, a kínzó napsütés elől.

Éppen hűsöltünk Cserkén egy medencében, amikor jött az ötlet, keressünk valami új látnivalót! Bár az évek során alaposan bejártuk a környéket, biztosan nem láttunk még mindent! Nem is. Emlékeztem rá, hogy korábban olvastam egy templom romjairól, valahol Szentes határában. Egy rövid kis kirándulásnak megfelel. Nosza, meg is terveztem az útvonalat. Természetesen úgy, hogy a kedvenc ponton híd benne legyen.  A már jól ismert utakon és városokon keresztülhaladva, Szentes és Szavas között, megtaláltuk a jelzőtáblát. Letértünk az útról, s a töredezett betonon bukdácsolva, egy nagy sásssal benőtt mező mögött felbukkant a templom romja.

psx_20170811_174604.jpg

Kocsival is megközelíthető a puszta, ahol a romok állnak. Mellette egy gazdaság található és egy szántóföld. A földön éppen dolgoztak, traktor járta a vidéket. A rom körül egy frissen vágott, rövid füvű mező van, kényelmesen körbesétálható a terület. A rom belső része elég gazos, törmelékes, de összességében rendezett. Igaz, a falon egykor fent lévő tábla nincs a helyén, de előtte egy talapzaton van egy másik ismertető.

imgp2472.jpg

A mező füve rövidre vágva, jól körbejárható

imgp2479.jpg

A vidék dísze lehetett egykor

Kicsit fura volt, hogy a templom mellett egy frissen elhullott karvaly teteme feküdt, a romok mögött meg egy fél nyúl csontváza volt látható...

imgp2488.jpg

Valószínűleg ritkán tévedhet ide látogató, mert se egy pad, se kijelölt parkoló nincs. Árnyékot adó beálló sem található, úgyhogy az erős napsütés miatt mi sem időztünk ott sokáig. Pedig megkapó látványt nyújtanak a pusztában álló omladozó falak.   

imgp2491.jpg

A belsejét felveti a gaz

imgp2492.jpg

Talán a főajtó helye, a repedésekben ezernyi darázs 

psx_20170811_174914.jpg

Romok a pusztában

psx_20170811_175031.jpg

Mögötte egy gazdaság és a régi falu helyén álló pár ház

 

psx_20170811_175538.jpg

 

Szentes és határának egyetlen, és részben álló középkori műemléke az ecseri templomrom. Egykori templomának romjai ma is láthatóak.

Ecser falut 1138-ban említik először az oklevelekben. A tatárjárás idején elpusztult, később újra benépesült. A lelkigondozást a ferences szerzetesek látták el. A falut és templomát a Gyula ellen vonuló török hadak 1566-ban felperzselték, de a következő évtizedekben visszaszállingózott a lakosság. A tizenöt éves háború idején (1591-1606) néptelenedett el véglegesen.

A mai Ecser határrészen a török idők előtt falu állt, tulajdonosa a Dömösi Prépostság volt. A templom közvetlenül az esztergomi érsekhez tartozott, a lelki gondozást ferencesek látták el. 1733-ban még álltak a torony romjai, ma már nem látható.

A '60-as évek eleji feltárás és konzerválás óta eltelt 45 év alatt a rom állapota sokat romlott. Ismét esedékes lenne egy restaurálás, illetve tető is kerülhetne a maradványok fölé. A romjaiban is gyönyörű épület környezete sajnos eléggé elhanyagolt.

A templomhajó ablakai román stílust őriznek. A szentély nyolcszögletű, mely három oldalával apszist képez a hajóval. Jellegzetes román kori falazású az építmény. Az előkerült régészeti leletek alapján az építés ideje a 13. század második felére tehető.

 

Forrás : Túrautak, várak, látnivalók Magyarországon

Szólj hozzá

pusztatemplom romtemplom Utazás Szentes Ecseri romtemplom