2017. okt 17.

A Csonka - torony

írta: DDQ
A Csonka - torony

imgp3225.jpg

Mesés idővel ajándékoz meg minket az ősz. Ki is használjuk a lehetőséget, s útra kelünk, amikor csak lehet. Kirándulunk, mert kirándulni jó! Az ország csodaszép, s rendre találunk még felfedezni valót! A közelmúlt egyik hétvégi napján Soltszentimrére esett a választás, vagyis inkább a közelében lévő Csonka - toronyra. Szépen kigurultunk a városból az 51-es úton, s a Solti benzinkúton tankoltunk. Innen az 52-es úton haladtunk tovább, egészen Soltszentimréig. A Kiskunság érdekes világa apránként tárult fel előttünk. Bár korábban mindketten eltöltöttünk több - kevesebb időt az itteni tanyavilágban, mégis újdonságként hatott a táj! Élvezettel nézelődtünk, majd rájöttünk, nem arra megyünk amerre kell! A település végén újraterveztünk, s visszafelé haladva a vasútállomást jelző táblánál letértünk, immár balra. Ekkor vettük észre, hogy tábla is jelzi a helyet ahova tartunk! Igaz szokatlan helyen, alig észrevehetően, de van. Én meg nézzek jobban körül, ennyi. Az út egyenes visz kifelé a az állomásig, majd azon is túl. Egy tábla mutatja, hogy egy tanyánál újra le kell fordulni, s innen indul a kaland. Tanyák és gazdaságok között, homokos talajon, traktorok nyomán haladunk. Át egy szőlő ültetvény peremén, s újabb tábla, de már látszik is! Csodás, ahogy a rom elhelyezkedik egy dombon. Körötte szépen rendben tartott mező, információs tábla és az élővilág ismertetője. S csend. Hullámzó táj, ragyogó ég, felhőbodrokkal. 

psx_20171017_064340.jpg

 

A Csonka-torony egy Soltszentimre és Csengőd határában található templomrom, Árpád-kori műemlék, bár pontos építési ideje nem ismert. A területen már a honfoglalás idején is laktak. A Duna–Tisza köze középső része fejedelmi, majd királyi birtok volt, ez fellelhető a környező település nevében is (Solt-Vadkert – királyi vadászterület). A templom alapja a 11. században készülhetett (bár az 1961-es ásatások során az építési időt a 14. századra tették, a szentély három oldalon záródó nyolcszög kiképzése miatt). A templom román stílusban épült, vastag lőrésszerű ablakokkal. Sem támpillérre, sem faltagozódásra utaló nyomok nem lelhetők fel.

A templom kelet-nyugat irányban helyezkedik el, egyhajós, a kapu dél felé nézett. Faragott vagy díszített köveket nem találtak (egyetlen faragott kő van csupán a templom szentélyének külső felén, de ezt utólag építhették be). A helyi monda szerint, addig áll a templom, míg e faragott kő a helyén van.

WIKI

 

psx_20171017_064526.jpg

psx_20171017_065051.jpg

Eszményi piknik hely, családi kiránduláshoz megfelelő. Jó időben. óvatosan autóval is megközelíthető. De az állomástól akár egy rövidebb gyalogtúrával is elérhető.

Körbejártuk a maradványokat, élveztük a csendet. Egyedül voltunk a puszta közepén, ketten, s ez jól esett. A környék rendezett, tiszta, sehol semmi szemét.  ( azt már csak később tudtam meg, hogy a torony tetején volt egy fém tető, nos annak mára csak a WIKI-n maradt nyoma....)

Miután kigyönyörködtük magunkat, visszamentünk ahogy jöttünk. De nem indultunk még haza, hanem most az 52-es útról a másik irányba tértünk le. Hajdani tanyáknál álltunk meg, s a kocsit hátrahagyva, autóval úgysem szabad itt kószálni, feleségem útmutatása alapján alaposan belemásztunk a dombok közé, egy csoda helyre. Azért egy városi csajtól nem kis meglepetéssel szolgál, hogy ilyen helyeket ismer, mint ahova tartottunk! De ez már egy külön posztot kíván!    

psx_20171017_065243.jpg

psx_20171017_065357.jpg

psx_20171017_065603.jpg

Szólj hozzá

Utazás Soltszentimre Csonka torony