Pincesoron
Amikor meghalljuk a „pincesor” kifejezést, elsőnek a hajósi, majd a villánykövesdi és a hercegkúti pincesor jut eszébe mindenkinek. Talán még rémlik emlékeinkben a nyúli és cáki híres pincesor is. Pedig ennél sokkal szerencsésebbek vagyunk, ugyanis számtalan tájegységen rejtőzik még ezekből az épületekből. Hangulatos pincéi vannak Tök településnek, ugyanígy Pátyon is, és Pakson is érdemes szétnézni. Ócsán egy különleges építésű pincefalut találunk, a Boróca hegyi pincék meg lassan pusztulnak.
Felsorolni is nehéz, hány pincesorral találkoztunk már utazásaink során. Legutóbb egy igazán különleges kialakításúra, és hangulatúra bukkantunk Szóládon. A település nevezetessége a löszbe vájt pincék sora, amelyek egy kanyargós út két oldalán sorakoznak, ahogy az út felkúszik a dombra. A sor elején nagyobb, feljebb kisebb és egyre elhanyagoltabb pincéket találni. Ottjártunkkor nem volt nyitva egy sem, és a legtöbb úgy nézett ki, mint ahol hónapok óta nem is jártak. Pedig a dombtetőn hatalmas szőlészetek vannak, biztos sok bornak való terem. Az őszbe hajló időben érdekes hangulatban, és az évszakhoz méltó színekben találtuk a helyet. Mivel csak ketten voltunk, alaposan körbe tudtunk nézni.
A pincéket a löszfalba vájták, és kezdetben tárolásra és búvóhelynek használták. Az egész évben szinte állandó hőmérsékletet tartó pincéket mára csak borászati célokra használják. A dokumentumok szerint legalább 100 pince van használatban.
A pincék után egy másik érdekes helyre indultunk el, a Nezde határában lévő, régen gyógyítóerejéről is híres, Somogy legmagasabb pontján lévő Alman-tetőre. A Szkíta Golgota-ként is nevezett terület egy szoborpark, amely kegyhely és búcsújáró helyként is ismert.
Több turista útvonal is vezet erre, de találtunk egy kocsinyomot is felfelé. A kezdetben csak kissé emelkedő földút egy idő után erősen próbára tette a kocsit. Ide vagy gyalog jön fel valaki, vagy egy jó terepképességű autóval. A mienk megbírkózott az úttal, és fent nem csak a történelmi alakokat ábrázoló szobrokat csodálhattuk meg, hanem a csodás panorámát is. Innen rálátni a Balatonra, de belátni Somogy belsejébe is.
Ahogy körbe néztünk, már láttuk az őszt felkúszni az erdők hátán, kezdett színesedni itt is a vidék.
Innen ellátni a következő célpontunk felé, Telekire. Ide azért jöttünk el, mert a település felett magasodik egy Árpád-kori templom. A Szent Kereszt felmagasztalása templom a temető mellett áll, könnyen megközelíthető, környezete rendezett.
Ismét egy jól sikerült felfedező utat tettünk a már őszülő tájban, olyan vidéken járva, melyről korábban semmit sem tudtunk.