Őszi kalandozás
Kaposvár gyönyörű színháza
Legutóbb ott hagytuk abba, hogy a Zselici Csühögővel zakatoltunk egy jót a mesés tájon, de előtte is történt néhány említésre méltó esemény. Kezdjük talán azzal, hogy barangolásaink kiinduló pontjául Gunarast választottuk, amire egy korábbi kirándulás során figyeltünk fel. A település maga csendes, jó pár nyaralóház, nagyobb szálló, kemping található itt. Mi az egyik nagyobb szállodát választottuk pihenésünk színhelyéül, mely részben volt csak jó döntés. Az ellátás, a szobák, a közvetlen kapcsolat a fürdővel mind nagyszerű, viszont az, hogy a szemközti vendéglátóhelyen minden nap este tízig hangos retro zene szól, kissé fárasztó, és zavaró…
Gunarasi csónakázó tó
Ottlétünk ideje alatt szakítottunk időt a fürdőzésre és a kirándulásra is. Első lépésben Dombóvárral ismerkedtünk meg komolyabban. Jártunk már erre, a Gólyavárat is megnéztük, illetve a várost magát. De most egy talánynak eredtünk a nyomába! Azt akartuk megtudni, hogy budapesti Kossuth téren álló szobrok mit keresnek Dombóvár parkjában? Jó pár évtizede ugyanis Budapesten a másolatok vannak kiállítva, míg Dombóváron az eredeti szobrok díszítik a parkot.
Az elszórtan álló szobrok egyedivé varázsolják a parkot
Pontosan a város legnagyobb parkjában, a Szigeterdő parkban található az a szoborcsoport, amely 1952-ig a Kossuth téren volt. Az első felelős magyar kormány valamennyi tagját ábrázoló "Kossuth–szoborcsoport", amely Horvay János alkotása, 1927. november 6-án lett felavatva. Később, az akkori ideológiának nem megfelelőnek találták, és eltávolították. A szobrok sokáig a Rákoskeresztúri Új Köztemetőben voltak, mígnem 1958-ban szabadon elvihetőnek minősítették őket. Dombóvár akkori vezetése intézkedett a szobrok elszállítására, később műemlékké nyilvánították a szobrokat. S hogy legyen egy csavar is történetben, a szobrok másolatként visszatértek a fővárosba, a Kossuth térre!
A Szigeterdő nem csak erről, hanem a lakótoronyról is ismert, amely igazi kuriózum itt. A park hangulata sem elhanyagolható, hatalmas fáival, csendjével. A parktól nem messze van a vasút, természetesen itt is körbe néztünk, s újra kimentünk a Gólyavárhoz. A szomszédságban lévő ház már lakatlan, de a régészek serényen dolgoztak az ásatáson.
Nagyatád, szobormozdony
Több kirándulást is tettünk a környéken, amely bővelkedik látnivalókban. Egészen Nagyatádig mentünk, hogy megnézzük az itteni szobormozdonyt. Benéztünk Taszárra, az egykori repülős élet nyomait kutatva, s pár jobb sorsra érdemes kastélyt is útba ejtettünk.
Somssich kastély, Mike. 1821-ben épült grófi kastély. Mára már teljesen lepusztult, a tető és a födém jelentősen károsodott.
Chernel–Czindery-kastély, sajnos ez is jobb sorsra lenne érdemes. Volt úri lak, kórház, de most üresen áll.
Nem maradhatott ki Kaposvár sem, amelyet keresztül kasul bejártunk. Bár a romokat nem tudtuk megnézni, állítólag munkálatok folynak ott, igaz ennek nyomát sem láttuk. De a város kárpótolt minket! Nagy építkezések zajlanak, de a színház épülete, és a Kossuth tér rabul ejtően szép. Tekeregtünk még Fekete István nyomában halastavak között, és dombok mentén, erdőszélen ezen a nagyon kedves vidéken. S volt még egy igazi különlegesség, melyeket megnéztünk, de annak kijár egy külön bejegyzés, annyira megfogott minket.
Kossuth tér, ahol keveredik az elegáns polgári múlt, s a retro hangulat.
Kaposvár hangulatos, vonzó város
Kellemes sétákra csábít
A környék földjein szorgosan dolgoznak
Taszár, a repülős múlt emlékeivel
Található itt egy múzeum is, azt is érdemes megnézni.