Amikor a feleség választ
2018.10.20.
Kirándulásainkat hol megtervezzük, hol meg csak a véletlen adja meg a célt. Ha tervezünk, felváltva tesszük, mindenki érdeklődése szerint adja a tippet. S ha feleségem adja a tippet, olyan helyre jutunk el, mint a különleges Hegyestű.
A Balaton és környéke amúgy is kedvelt célpontunk, így örömmel indultunk el a tanúhegy felé, ami a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban, közel Zánkához található. Megközelítési útvonalként az imádott 77-es utat választottuk, arról Nagyvázsonynál letérve, végig gurulva az útba eső kis falvak során. A Monoszló és Zánka közötti útról a táblánál elfordulva, akár autóval is felmehetünk a Geológiai Bemutatóhelyre. De akinek kedve van, fel is sétálhat. Fent tágas parkoló várja az utazót, s az autót hátrahagyva, gyalogosan bejárható minden.
Csodás őszi napon, kellemes napsütésben érkeztünk, s szinte tátva maradt a szánk! Az eredetileg kúpos vulkáni képződmény mára átalakult. A korábban itt folytatott bányászat miatt elveszítette eredeti formáját, viszont láthatóvá vált a belső szerkezet. A területet az ég felé törő bazaltorgonák uralják, alig lehet betelni a látványukkal. A parkolóból egy lépcsőn lehet felmenni, s egészen a falakig lehet sétálni. Az égbe törő falak előtt, az ott lévő törmelékből, szép kőtornyokat emeltek valakik. Jobb oldalon van egy újabb lépcső, itt egy kis platóra juthatunk fel, s innen is megcsodálhatók az ég felé törő bazalt oszlopok és a kilátás. Majd egy újabb, meredekebb kapaszkodón a páratlan panorámát nyújtó teraszra jutunk.
A központi bemutatóhely bal oldalán, a kiállított kőtömbök mögött van egy kis elhagyott út. Azon is feljebb lehet jutni, s a peremre vigyázva egy másik szemszögből is csodálhatjuk a látványt.
Az egykori bányaépületekben kiállítás, büfé található. Ha minden tablót, ismertetőt elolvasunk, képet kapunk a vidék kialakulásáról, talajszerkezetéről és a kőzetekről.
Mivel a környéken rengeteg a látnivaló, mi is hozzákapcsoltunk még egy különleges helyet a kiránduláshoz. De erről majd később számolunk be.